Mlýny patřily od středověku k výnosným zdrojům obživy a jejich majitelé k privilegovaným a nejbohatším vrstvám obyvatel nejen na vesnicích, ale také ve městech. Zpravidla patřily majitelům panství, na kterých byly zbudovány, a mlynáři jim za provoz odváděli vysoké poplatky. Teprve po zrušení patrimoniální správy se mlynáři stávali jejich plnými vlastníky a z mlýnů tak samostatně hospodařící subjekty.
Historie mlýna
Nejstarší písemné zmínky o existenci lhoteckého mlýna ve štítinském urbáři se dochovaly v souvislosti s povinností čistit lhotskou strouhu.
V karolinském katastru jsou při statku hraběte Viléma Lichnovského z Voštic zapsány dva vrchnostenské vodní mlýny o dvou složeních – jeden u osady Lhota, druhý ve Smolkově.
1721Změny v držbě statku se promítají do vlastnictví mlýnů. Mlýn ve Lhotě na základě svatební smlouvy z 20. ledna 1822 vlastní mlynářský mistr Franz Hrnčíř (Hienczirz) se svou ženou Mechtildou Annou, dcerou mlynáře Franze Wallera z Černého mlýna na raduňském panství.
Lhotecký mlýn vedle mlynářské živnosti provozuje i zemědělské hospodářství na selské usedlosti č.p. 1 ve Lhotě, která k mlýnu náleží.
Mlýn kupují manželé Anton a Marie Halfarovi prostřednictvím jejich provdané dcery Marie mlynaří ve Lhotě Petr Suchánek, syn kateřinského mlynáře Jana Suchánka.
Vražda lhotského mlynáře, aneb pravdivý příběh o zločinu a pokání...
Přízemní roubenou budovu mlýna s doškovou střechou a pilu kupují manželé Franz a Marie Jurečkovi.
Mlýn si pronajímá Jan a Magdalena Havlíčkovi. O čtyři roky později jej odkupují.
O vodníku Slámovi
Starý mlynář Havlíček vyprávěl...
Majitelé nechají doškový mlýn i s pilou zbourat a staví novou zděnou přízemní budovu.
Obytná budova je zvýšena o další patro.
1911Jan Havlíček nahrazuje mlýnské kolo turbínou a zřizuje elektrické osvětlení ve mlýně, v pěti chalupách, ve škole, v hospodě a na nádraží.
O Janu Havlíčkovi
Rod Havlíčků pocházel...
V obchodním rejstříku je zapsána živnost J. Havlíček, umělý válcový mlýn, Lhota. V následujících letech vlastní a provozuje několik mlýnu a stává se tak největší mlynářskou firmou na Opavsku.
1914Provoz mlýna se rozrůstá o silo a čistírnu obilí.
1934Firma J. Havlíček, mlýny a pila Hlučín získává od Rolnického akciového cukrovaru v Háji u Opavy mlýn ve Smolkově a mlýn v Háji Chabičově.
Podnik přebírá syn Ladislav Havlíček a zakládá se svým švagrem prokuristou Emanuelem Hradským veřejnou obchodní společnost Havlíčkovy mlýny Hlučín, Havlíček a Hradský.
1937Nacistická správa Hlučínska připojeného k Německé říši povoluje v Hlučíně vznik firmy Hultschiner Mühlenwerke Josef Scholz, Kommanditgesellschaft (K.G.) in Hultschin. Obchodník Josef Scholz si pronajímá Havlíčkovu a Hradského veřejnou obchodní společnost za roční nájemné ve výši 50 000 RM, název byl poněmčen na Havlíček Mühlen Hultschin, Havlíček a Hradský.
Ihned po osvobození 30. dubna 1945 veřejná obchodní společnost Havlíčkovy mlýny obnovuje provoz mlynářské živnosti na svůj účet.
Josef Scholz je odsunut do Německa a jeho společnost zaniká.
Mlýn je opravován a rozšířen do dnešní podoby.
1946-1947Mlýn je zestátněn, jeho správcem se stává podnik Československé mlýny, a je začleněn do Slezských mlýnů, n.p. Opava.
1948Je proveden výmaz firmy Havlíčkovy mlýny z podnikového rejstříku, avšak společníci Havlíček a Hradský se proti tomuto rozhodnutí odvolají a vynutí si zrušení výmazu.
17. dubna zachvacuje budovu mlýna požár, provoz je omezen, mlýn nadále slouží pouze jako míchárna krmiv.
1986Areál mlýna slouží jako skládka.
1991-2000Po požáru je velká část mlýna v havarijním stavu a nepřístupná.
2000Areál je odkoupen a začíná se s rekonstrukcí mlýna a úpravami okolních dlouhodobě zanedbávaných pozemků.
2007 Číst dálVzniká sdružení Mlýn u vodníka Slámy, které pořádá první společenské akce v areálu.
2008Projekt „Vesnické muzeum u vodníka Slámy“ je finančně podpořen z programu LEADER – Místní akční skupiny Opavsko.
2010V bývalé čistírně mlýna je ve dvou patrech otevřeno Muzeum mlynářství.
2011